Bildiriler

09.01.2017

Bugün meclis içinde ve çevresinde yaşananlar gerici AKP’nin bilinen zorbalığının son perdesidir.

Her türlü zorbalıkla milli iradenin temsilcisi olduğu söylenen meclis sıralarına, hatta doğrudan iktidar partisinin meclise oturttuğu vekillere kadar yansıyan zorlamalarla, basın sansürleri, kamera kapatmalarla, TOMA’lar ve biber gazlarıyla yolunu açmaya çalıştıkları başkanlık sisteminin, ülkemiz için anlamı bellidir: Şeriatçı faşizmin hukuksallığa büründürülmesi. Faşistler ve şeriatçılar yeni anayasa denemesiyle işlerini yapıyorlar. Yobaz yobazlığını, gerici gericiliğini yapar.

Bunun karşısına dikilmek bir yurttaşlık görevidir. Ancak yurttaşlık görevi “başkanlık sistemine şimdi karşı çıkmak” olarak kalırsa işimiz zordur.

Düzen içi muhalefet gericiliğin önüne halı sermiştir ve sermeye devam etmektedir. Başkanlık anayasasına karşı “en geniş güç birliği” diyerek yapılanlar bir noktadan sonra koskoca bir yalana dönüşmekte ve dahası başkanlık saldırısına meşruiyet kazandırılmaktadır.

28.12.2016

Komünist Parti

28 Aralık 2016

Komünist Parti Merkez Komitesi yedi TKP üyesinin 8 Ocak tarihi için dün yaptıkları buluşma çağrısını olumlu bulmaktadır.

09.11.2016

Tüm dünyada kapitalist sistemin krizi derinleşiyor. Kapitalizmin her krizi, sisteme kendini yeniden yapılandırması için bir fırsat sunar. Bu düzen bugüne kadar ayakta kalmasını bu becerisine borçludur. Sistemin krizi ile çözülüşü arasında bir bağlantı elbette vardır ama bu bağlantı mutlak bir sebep sonuç ilişkisiyle açıklanamaz. Bağlantı, krizin sisteme dışarıdan vuracağı darbe ile bu düzenin sonunu getirecek olan işçi sınıfına bu olanağı vermesiyle kurulabilir ancak.

Dünyada düzenin krizi derinleşirken bu krize solun bakacağı yer de tam burasıdır. ABD'nin başkanlık koltuğuna Trump'ın oturmasını dünyanın sonu gelmiş gibi yorumlayanların görmediği noktanın da bu olması rastlantı değil elbette...

27.10.2016

Sevgili yoldaşlar, 

Dün BM Genel Kurulu’nda tarihi bir ana tanıklık ettik. ABD emperyalizminin Küba’ya 50 yılı aşkın süredir uyguladığı ekonomik, ticari ve finansal ablukanın kaldırılmasına yönelik oylamada ABD bizzat kendi politikası hakkında çekimser oy kullanmak zorunda kaldı. 

Bu tarihi gelişme hiç kuşkusuz Küba halkının sarsılmaz iradesinin sonucudur. 

21.07.2016

 

Türkiye NATO'dan çıkmalıdır.

AB üyelik süreci durdurulmalıdır.

ABD ile bütün askeri anlaşmalar feshedilmeli, üsler kapatılmalıdır.

Bütün cemaatler dağıtılmalıdır. Dinsel referanslarla siyaset yapmak yasaklanmalıdır. Eğitim sistemi laik temellerde yeniden yapılandırılmalıdır.

Suriye'de terörist grupların desteklenmesi sonlandırılmalıdır.

03.07.2016

Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme'nin 39. sayısında yayınlanmıştır

20.06.2016

Komünist Parti Merkez Komitesi imzalı yazı, haftalık siyasi dergi Boyun Eğme'nin 37. sayısında yayınlanmıştır.

14.03.2016

Türkiye'nin geleceği halkın elindedir. Ülkene sahip çık, karanlığa son ver.

10.03.2016

Emine Erdoğan'a baktığımızda altın varaklarla süslenmiş harem özvgücüsü bir gericiden ötesini göremiyor, kendisiyle hesabımızın kabardığını, kavgamızın büyük olduğunu bildiriyoruz. 

02.03.2016

Selin Sayek Böke'ye baktığımızda yan yana duracağımız bir kadın değil, patronların safında bir liberal görüyoruz.