Basın Açıklamaları

18.01.2017

GREVLERİ YASAKLASANIZ DA İŞÇİLER MUTLAKA KAZANACAK

AKP işçi düşmanlığına hiç ara vermiyor. Bunun son örneği bu sabah yaşandı. Bakanlar Kurulu apar topar Asil Çelik fabrikasında işçilerin bugün başlatacağı grevi yasakladı.

Asil Çelik işçileri, patronun kendilerine reva gördüğü sefalet ücretine karşı aylardır mücadele ediyorlardı. Ağır çalışma koşullarında, iş kazası riski altında, üstelik asgari ücretin biraz üzerinde ücretle çalışan işçilerin koşullarını iyileştirmek için tek silahı olan grev hakkına yapılan müdahale, AKP iktidarının varlık nedeninin patronların bekası olduğunun en son örneği olmuştur. AKP patronlar için vardır. Sadece patronların hizmetindedir.

16.12.2016

Geçtiğimiz yıllarda güvenlik kuvvetlerini sözlü olarak protesto ederken çekilmiş görüntüleri gerekçe gösterilerek bu sabah gözaltına alınan Zeynep Erdost derhal serbest bırakılmalıdır.

 

11.12.2016

Dün gece Beşiktaş’ta yapılan bombalı saldırılarda çok sayıda ölüm ve yaralanma olduğu anlaşılmaktadır. Aradan geçen saatlerde 30’a yaklaşan ölü sayısının bundan sonra da artması mümkündür.

Öldürülenlerin yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.

 

30.11.2016

Tekke, zaviye ve türbeleri kapatan kanunun 91. yılında bir tarikat yurdunda kız çocukları alevler içinde can verdi. 

Üstelik bu kaçıncı!

Hukuksuz ve denetimsiz bir biçimde yobazların eline bırakılmış yurtlarda çocuklar can veriyor.

Bu ülkede tarikat suç! Tekke suç!

26.11.2016

Küba Devrimi’nin Başkumandanı Fidel Castro Ruz’un ölüm haberini almış bulunuyoruz. Bu haber karşısında acımız sonsuzdur.

Yirminci yüzyılın yetiştirip insanlığa armağan ettiği en büyük kahramanlardan birini kaybettik. Küba’da 1959’da gerçekleşen devrim, 1917’de Rusya’da açılışı yapılan sosyalist devrimler çağının en özgün halkasıydı. Fidel’in sıradışı stratejik aklının öncülüğünde zafere ulaşan Devrim bir sosyalist kuruluş süreci ile taçlandı. Bu kuruluşun her anında ve her noktasında yine başkomutanın derin kavrayışı, uzak görüşlülüğü ve öncülük yeteneği devredeydi. Her detayda onun dokunuşlarını görmek mümkündü. Ölümünden çok önce tarihe geçtiği ve yüzyıllar boyu hatırlanacağı bilinen bir kahraman Küba halkının gözünde sadece Fidel’di. Temel motifi adanmışlık olan bir tevazu Fidel’den başlayarak tüm devrimci önderlerin özelliği oldu. Bu özellik onları Küba halkının koparılamaz bir parçasına dönüştürdü ve Küba’da devrimin kökleşmesinde büyük rol oynadı.

 

04.11.2016

Bu sabah HDP milletvekillerine yönelik operasyon için Başbakanlığın ilgili biriminin yabancı basına yönelik yaptığı açıklamada iktidarın mazeret uydurmaya çalıştığı açıkça görülüyor: İfadeye gitmeyince böyle alınmaları normalmiş!

Bir gün önce de Adalet Bakanı Cumhuriyet gazetesi savcısının Fethullahçı olarak soruşturuluyor olmasına bula bula “talihsizlik” açıklamasını bulabildi.
İktidarın akademiye saldırısının da makul bir açıklaması yoktur. Rektör atama usulündeki seçim aksesuarı bir 12 Eylül icadıydı. AKP’ye o da fazla geldi.

Bu saldırganlığın özü AKP’nin toplumun bütün kesimlerini baskılamaktan başka çaresinin kalmamış olmasıdır. Baskıyı bir nebze azaltmaları halinde, zor bela tuttukları bütün iktidar mekanizmaları, devlet aygıtı, ekonomi, patronların kârları, Ortadoğu’ya saldıkları Ordu, hatta kendi partileri… hepsinin topluca çökeceği kesindir.

10.10.2016

Türkiye tarihinin en kanlı saldırısı olarak kayıtlara geçen Ankara Katliamı'nın üzerinden bir yıl geçti. Bu süre içinde ortaya çıkan tablo, katliamın sorumluluğunun AKP iktidarında olduğunu gösterdi.

Bugün düzenlenen anma etkinliklerine yapılan saldırılar da bu tespiti şüpheye yer bırakmayacak şekilde doğruladı.

04.10.2016

4 Ekim 2016

 

TKP’nin adının ve tüzel kişiliğinin siyasi mücadele açısından askıda olduğu dönem boyunca görev yapan Heyet, bu durumun sürdürülemez hale geldiğini, ve zaten politik açıdan sürdürülmemesi gerektiğini bildirerek TKP’nin siyasal yaşama geri döndürülmesini gündeme getirmiş bulunuyor.

 

Komünist Parti olarak, geç kaldığını düşündüğümüz bu girişim doğrultusunda üzerimize düşeni yapacağız. TKP geleneği ile uzaktan yakından ilgisi olmayan bir üslupla ardı ardına yapılan açıklamalara yenilerini ekleyecek değiliz. Heyet'ten ve 2014'te hazırlanan protokole taraf olan siyasi oluşumdan gelebilecek önerileri değerlendirmeye hazırız.

 

Bunun dışında Partili mücadele geleneğinde hakarete, demagojiye, küfre, tehdide yer yoktur. Bu yola başvuranlar Türkiye Komünist Partisi’nin yeniden emekçi halkımızın umudu haline gelmesini ne engelleyebilir ne de geciktirebilirler; sadece kendilerine zarar verirler.

 

Komünist Parti

Merkez Komite

04.10.2016

Yön Radyo, Hayat TV, İMC Televizyonu, Özgür Radyo, Özgür Gün TV, Jiyan TV, Azadi TV, Denge TV, TV 10, Zarok TV, Mezopotamya TV...

Her gün bir yeni satır eklenen bu listedeki kanallar AKP'nin eski yoldaşı, taze düşmanı cemaatçilerin değil. Ve bu liste zorbaca kapatılan, polis baskınları, kapı kırmalarla terörize edilen iletişim ve haberleşme kanallarından oluşuyor.

Bu zorbalığın güç aldığı düzeni yıkacağız. Zorbalar altında kalacak.

25.09.2016

OHAL fırsatçılığı ile kendi günahlarını gizleyip halkı susturmaya çalışan AKP, panik halinde saldırıyor. Çirkin görüntüleri ile dün bir kez daha karşılaştığımız bu saldırganlıktan medet umulması zavallıcadır.