AKP sadece patronlar için var

GREVLERİ YASAKLASANIZ DA İŞÇİLER MUTLAKA KAZANACAK

AKP işçi düşmanlığına hiç ara vermiyor. Bunun son örneği bu sabah yaşandı. Bakanlar Kurulu apar topar Asil Çelik fabrikasında işçilerin bugün başlatacağı grevi yasakladı.

Asil Çelik işçileri, patronun kendilerine reva gördüğü sefalet ücretine karşı aylardır mücadele ediyorlardı. Ağır çalışma koşullarında, iş kazası riski altında, üstelik asgari ücretin biraz üzerinde ücretle çalışan işçilerin koşullarını iyileştirmek için tek silahı olan grev hakkına yapılan müdahale, AKP iktidarının varlık nedeninin patronların bekası olduğunun en son örneği olmuştur. AKP patronlar için vardır. Sadece patronların hizmetindedir.

AKP aynı zamanda hizmet ettiği sınıfın desteğini kaybetmek istememektedir. Erdoğan’a başkanlığı getirecek Anayasa değişikliği gündeminin tozu dumanı arasında 600 kişilik bir fabrikada zam talebi için yapılacak grevin yasaklanması bu nedenledir.

2015 yılında 15 bin metal işçisinin grevini yasaklayıp patron sendikası MESS’i grevden kurtaran yine AKP iktidarıydı. Bu iktidarın işçilere saldırısının durmayacağı kesindir. Bir başka patron sendikası EMİS’e bağlı 22 işletmede yaklaşık 2200 işçinin iki gün sonra birlikte başlatacağı grev uygulamasının da önceki grevler gibi yasaklanması sürpriz olmayacaktır.

Bu nedenle işçi sınıfımız sadece AKP’yi değil, AKP’yi var eden patron sınıfını da sırtından atmalıdır.

Komünist Parti, grevi yasaklanan işçilerin yanındadır.

İşçi sınıfı boyun eğmeyecek.

KOMÜNİST PARTİ