KOMÜNİSTLERİN YANITIDIR: Katılıyoruz: Suç varsa cezası olmalı!

Erdoğan, suçlarının cezasını çekmek bir yana eleştirilmek bile istemiyor. Onu eleştiriden “korumak” için anayasa ihlal edilerek “Cumhurbaşkanı'na hakaret” suçu ayrıca düzenleniyor. Böylece onun suçları cezasız kalıyor.

 

“Dikkat edersiniz basın veya internet yoluyla işlenen hakaret, tehdit, terörü ve terör örgütlerini övme gibi suçlar Avrupa'da veya başka ülkelerde düşünce ve ifade hürriyetiyle ilgili görülmez. Tüm dünyada bu tür suçlar tamamen adli bir vaka olarak değerlendirilir ve ona göre cezası verilir.” Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı

 

KOMÜNİSTLERİN YANITIDIR:

Katılıyoruz: Suç varsa cezası olmalı!

 

Erdoğan, bazı “suçların” düşünce ve ifade hürriyetiyle ilgili görülmemesi gerektiğini söyledi!

Biz de “suçlar” konusunda benzer şekilde düşünüyoruz, cezasız kalmamalı!

Her suç, niteliğine, ağırlığına, insanlara ve topluma verdiği zarara oranlı bir biçimde cezalandırılmalı.

Mesela, bir maden kazasında eşini, çocuğunu kaybetmiş insanlara hakaretler eşliğinde sille tokat saldıran bir kişi, kim olursa, kimin koruması olursa olsun cezalandırılmalı.

Bir komşu ülkede gizli ve karanlık yollarla savaş kışkırtıcılığı yapanlar, meclis kararı olmadan, yasaların gerektirdiği açıklık ve onay sağlanmadan başka ülkelerdeki saldırgan grupları silahlandıranlar cezalandırılmalı.

Tabii burada bir acayiplik var: Cumhurbaşkanı, hakaret, tehdit ve teröre destek fiillerini hep birlikte “suç” çuvalına dolduruveriyor.

Erdoğan bunu hep yapıyor. Erdoğan’a karşı olan her şey onun için bir.

Aslında şimdiye kadar bir savcının “Erdoğan’a karşı çıkanlar terör örgütü” dosyası hazırlamamış olması şaşırtıcı.

Sadede gelelim: Erdoğan işlediği suçların, insanlık suçlarının cezasını çekmek istemiyor. Yargılanmak istemiyor. Ve daha baştan bu nedenle eleştirilmek istemiyor!

Yurttaşların onurunu, şerefini korumak üzere düzenlenmiş yasa maddeleri var. Bunlar “hakaret” suçunu tanımlıyor, düzenliyor.

“Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçu ayrıca düzenleniyor ve aslında bu anayasaya aykırı. AKP döneminde bu maddeye “Adalet Bakanlığı izni” gibi gariplikler de ekleniyor.

Ve şimdi bu madde kullanılarak Erdoğan eleştiriden korunuyor, suçlamalardan korunuyor, cezadan korunuyor!

Erdoğan ve yandaşları her gün ağız dolusu küfürlerle hakaret ediyorlar. Sorun yok.

Ve Erdoğan’ın avukatları, devletin savcıları her gün “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davaları üzerinde çalışıyor.

Çelişki yok, çünkü iki farklı madde... Vatandaşa hakaret etmekle, Cumhurbaşkanı’na hakaret etmek ayrı suçlar.

Bu hukuksuzluk ise topluca aslında tek bir şeye yarıyor: Yüzbinlerce insanın kanına giren bir insanlık düşmanı sadece yargı dokunulmazlığı değil, şahsa özel eleştirilmezlik kalkanını giyiveriyor.

Komünist Parti

05.04.2016İndir