Boyun Eğme 63

Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme'nin 63. sayısı, "TKP: Vardım, Varım, Var olacağım" manşetiyle çıktı. Hafta boyunca meydanlarda, caddelerde, duraklarda, Nâzım Hikmet Kültür Merkezlerinde ve Türkiye Komünist Parti bürolarında okurlarıyla buluşacak olan dergide yer alan konu, başlık ve yazarlar şöyle: 

-Suphilerin mücadelesi bugüne ışık tutuyor (Aydemir Güler)

1921’de burjuva devrimcilerinin kuyruğuna takılmak için değil, milli mücadeleye işçi sınıfının el koyması için ölüm yolculuğuna çıkan TKP önderlerinin, bugünün sıcak gündemleri içinde alacağımız yerde bize sundukları bir örnek var.

-Yeni Döneme hazırlanırken…Türkiye Komünist Gençliği hangi yolu açacak?

TKP’liler gençlik alanında her dönem bir geleneği temsil ettiler. TKP denilince akla gelenlerden birisi de devrimci gençler ve öğrenciler olageldi. Türkiye Komünist Gençliği hem bu geleneği sürdürecek, hem de bugünün genç kuşaklarında sosyalizmin kalıcı mevziler elde etmesi için atağa kalkacak.

-TKP yoluna devam ediyor

22 Ocak Pazar günü, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde binlerce TKP’linin katılımıyla yapılan toplantıda Türkiye Komünist Partisi’nin yoluna devam ettiği ilan edildi.

-Dünya Komünistleri TKP’nin Siyaset Sahnesine Dönmesini Heyecanla Karşıladı

Türkiye Komünist Partisi’nin 22 Ocak’ta yapılan karar toplantısı ile tamamlanan kritik dönemi dünyadaki diğer komünist ve işçi partileri tarafından da yakından izleniyordu. Partinin 22 Ocak toplantısı ile siyaset sahnesine dönüşü bu partilerce de coşkuyla karşılandı.

-Metal Grevinden Geriye Kalanlar…İşçi sınıfına güvenin (Alpaslan Savaş)

Metalde yaşananlar en basit haliyle bireysel işçinin haklarını aramak için toplu mücadele etmesi anlamına gelen ekonomik mücadeleden fazlasına işaret ediyor. Grev yasağına karşı fabrikalarda gerçekleştirilen eylemler ve alınan sonuç, işçilerin sadece birlikte hareket etmesinin değil örgütlü hareket etmesinin ürünü. Sınıfa güvenin, sınıfın üyelerinin birbirlerine güvenmesinin, sonuna kadar birlikte hareket edebilmenin güvencesi ise örgütlülük. 

-Bireysel emeklilik soygunu

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası Uygulaması olarak lanse edilen düzenleme, çalışanlardan yapılan zorunlu kesintilerle oluşturulan fonun uzun vadede yağmalanmasına, kısa vadede ise başka hakların gaspı için kullanılmasına hizmet ediyor. Çıkma hakkını kullanan bir banka çalışanı soygunun detaylarını anlattı.

-Trakyalı Tekstil İşçileri Örgütlü Mücadelenin Gücünü Fark Etti…İşçi gücünü örgütlülüğünden alıyor (Söyleşi:Çağlar Akyüz)

Trakya'da tekstil sektöründe çalışan emekçilerin krizi bitmiyor... Düşük ücretler, ağır çalışma koşulları, ödenmeyen maaşlar, fazla mesailer ve her ekonomik krizde işten çıkarılmalar... Tekstilde çalışan işçilerle, içinde bulundukları insanlık dışı durumu konuştuk...

-Ahmaklık da evrenseldir (Kemal Okuyan)

Türkiye’de de sol iki kavram üzerinden sürekli olarak sistem içi kavgalara bağlanıyor: Demokrasi ve bağımsızlık! Tekellerin dünyasında demokrat aranıyor; sermayenin millisinin aranması gibi… Oysa kapitalizmde demokrasi ve özgürlüklerin sınırlarını kâr mekanizmaları belirler; ulusal çıkarları ve sınırları da! Bunca yaşanandan sonra ufkunu bunlarla sınırlamak ahmaklık değil de nedir?

-Nasıl bir TKP’ye ihtiyaç var?

Türkiye Komünist Partisi bir isim, bir imza olarak değil, mücadele örgütü olarak, kolektif özne olarak yaşama dönmelidir. Bu çok tarihsel, çok değerli, çok anlamlı ismin hak ettiği de bu değil midir? 22 Ocak bir sürecin son noktası, mükafatı değildir. 22 Ocak yeni bir başlangıçtır.İndir